Pööningu ümberehitamine: 15 + 1 sammu stiilse katusealuse loomiseks 

Kui otsid uut kodu, tasub arvestada kõigi oma vajadustega – mitte ainult nendega, mis sul praegu on, vaid sa peaksid mõtlema ka oma tulevastele vajadustele. Kui leiad, et praeguses meeldivas elamises jääb ruumi väheks, või arvad, et varsti tekib sul vajadus suurema pinna järele, ei tähenda see tingimata, et pead oma uue kodu otsinguid jätkama. Võib-olla oledki juba leidnud täpselt selle, mida oled otsinud… 

Pööningukorruse väljaehitamine on hea lahendus 

Põrandapinna suurendamiseks on mitmeid võimalusi. Kõige lihtsam ja tõenäolisem neist on katusealuse ümberehitamine. Et saaksid selles ise veenduda, panime sinu jaoks kirja mõned olulised punktid, mis sisaldavad põhjalikke juhiseid ja aitavad sul vältida ebameeldivaid üllatusi.

Iga detail loeb 

1. Kui su kodu ei ole piisavalt suur (pere on kasvanud või seni ühte tuba jaganud lastele on vaja eraldi tubasid), ei ole maja müümine ja uue ostmine ainuke võimalus. Alternatiiviks on pööningu renoveerimine. Kui otsustad selle kasuks, ei pea sa lahkuma oma armastatud kodust või linnaosast, sa ei pea jätma oma sõpru ning su lapsed ei pea vahetama kooli. 

2. Anna endale piisavalt aega, et teha ettevalmistusi pööningu renoveerimiseks. Alustuseks võta ühendust kohalike ametiasutustega, et teaksid, mis on lubatud ja mis mitte. Samuti tasub infot hankida kohalikult linnarhitektilt.  

3. Isegi kui seadus ei nõua kinnitatud ehitusprojekti ja arhitekti kaasamist, konsulteeri võimaluse korral ikkagi arhitektiga. Lisaks erinevate valikute tutvustamisele võib arhitekt teha koostööd näiteks pinnasetööde spetsialistide, ehitusinseneride ning puidu konserveerimise ekspertidega, kes saavad anda täpse hinnangu sinu maja seisundi kohta. See on oluline ka seetõttu, et teaksid, milliste piirangutega peaksid pööningu ümberehitamise käigus arvestama. Kuid esimese asjana hinda oma kodu, et näha, kas pööningut saab üldse eluruumiks ümber ehitada. Käi üle kõige olulisemad punktid, mille hulgas on sellised küsimused nagu „kas lae kõrgus on vähemalt 2 meetrit?”  

4. Kui oled kursis kohalike ehitusnormidega ning maja seisund ja omadused on ära hinnatud, saad hakata oma ideedele reaalset kuju andma. Kõige lihtsam on teha seda arhitekti abiga ning sageli seadusega seda ka nõutakse. Igal juhul vali arhitekt, kellel on palju kogemusi pööningu ümberehitamisel ning mis veelgi tähtsam: kes on avatud sinu ideedele ja võtab kuulda sinu vajadusi.

5. Kui projekt on valmis, tuleb koostada kulude kalkulatsioon. Kõige lihtsam viis selleks on võtta ehitusettevõtjatelt hinnapakkumised kõigi vajalike tööde kohta. Sul tuleb pöörduda rohkem kui ühe ettevõtte poole. Saadud hinnapakkumiste keskmine summa annab esialgese ülevaate tööde maksumusest.

6. Kui sul on olemas turupõhine kulude kalkulatsioon ja see vastab sinu eelarvele, võid ümberehitusega jätkata. Kogemus näitab siiski, et tööde käigus tekivad sageli ootamatuid kulutused, mis suurendavad algset maksumust kuni 20%. Tekkivate lisakulude võimalust saab viia miinimumini hästi ettevalmistatud ja üksikasjaliku rakendusplaaniga, kuid pea meeles, et ettenägematuid olukordi ei saa 100% vältida.

7. Plaani elluviimisel on kaks võimalust. Esimene on see, et otsid iga tööetapi jaoks spetsialistid ja sõlmid nendega lepingud. Selle eelis võib olla madalam hind. Ent see tähendab, et sina vastutad tööde planeerimise ja viivituste haldamise eest. Teine võimalus on palgata peatöövõtja. See on küll kallim, kuid vabastab su koormast, mis lasub su õlgedel, kui pead kulutama oma väärtuslikku aega spetsialistide valimisele, tööde planeerimisele ning, mis ilmselt kõige raskem, viivituste haldamisele.

8. Kõlab küll klišeena, kuid igal ehitajal ja spetsialistil on tõepoolest kaks järgmisest kolmest omadusest: töö tegemine nii kiiresti kui võimalik, madal hind, kõrge kvaliteet.
Sa pead otsustama, millised kaks on sinu jaoks kõige olulisemad. Meie jaoks on selleks neist viimane. Katusealuse ümberehitamine on eriline ehitustööde liik, mis nõuab suurt kogemust ja oskusi.

9. Paigutus – ole strateeg ja mõtle alati paar sammu ette. Kui paigutad nüüd uksed, aknad ja valgustid ning paigaldad elektrijuhtmestiku nii, et see vastaks tulevastele vajadustele, on sul hiljem lihtsam seinu või mööblit ümber tõsta. Ning ära unusta ka panipaikade planeerimist, mis võib kaldus laega pööningukorruste puhul olla üsna keeruline.

10. Juurdepääs ülemisele korrusele. Vali trepi asukoht targalt, et ei peaks kogu majale tiiru peale tegema, kui on vaja pööningukorrusele minna. Ära tekita mittevajalikke läbikäike. Planeeri praktiline trepp. Mõtle oma pere noorematele ja vanematele liikmetele. Astme kõrgus ei tohiks olla suurem kui 17 cm, vaid peaks jääma pigem 16 cm kanti. Ning ära unusta käsipuud. 

11. Katusakende asukohtade planeerimisel veendu, et kõrgus oleks piisav. Samuti pea meeles, et aknast peaks saama mugavalt välja vaadata nii istudes kui ka seistes. Kui alumise lengi kõrgus on liiga suur, siis näed aknast välja ainult ülespoole vaadates, mis tekitab aga tunde, nagu oleksid augus või kaevu põhjas. Ka ülemise lengi kõrgus ei tohiks olla liiga madal, sest nii on sul vaade ainult allapoole. Suurusest rääkides vali võimalikult suur katuseaken või kasuta mitme aknaga lahendusi, sest kui aken osutub liiga väikeseks, ei saa seda hiljem suurema vastu vahetada. 

12. Kuigi katuseaknad toovad pööningukorrusele korralikult valgust, mõtle kindlasti läbi, kuidas sa hakkad soojust ja valgust kontrollima. Pööra tähelepanu sellele, et valiksid õiged päikesekaitsetooted, näiteks VELUX turvarulood, mida saab automatiseerida ja mis töötavad päikese- või elektrienergial. Nii ei pruugi sul tekkida isegi vajadust kliimaseadme järele. Kuid pea meeles, et sisemised kardinad ei kaitse kuuma eest, ainult välised aknakatted teevad seda. 

13. Kasuta valgustuse planeerimisel mõningaid nippe. Ühest küljest pole võimalik paigaldada traditsioonilist laevalgustit, sest lagi on kaldu. Selle asemel võiksid kasutada seinale paigaldatavaid konsoole, suunatavaid, süvistatavaid lampe ja/või peidetud LED-valgusteid. Teisest küljest saaksid kasu lõigata akendest tulevast loomulikust valgusest, rääkimata sellest, et rulookardinand on hea viis valguse reguleerimiseks ja hämardamiseks. Kasuta ära oma katusealuse eripärad. Näiteks saab valgusteid paigaldada isegi katuse nähtavatele puitkonstruktsioonidele. 

14. Katusealuste puhul on tavaline, et tekivad madalad ja süvistatud kohad, mida esmapilgul vaadates tundub, et nendega pole midagi peale hakata. Kasuta neid hoiukohtadena, et ülejäänud ruum jätaks õhulisema mulje. Ära peida siseruumides katusekonstruktsiooni. Puidust konstruktsiooni osade nähtavale toomine annab ruumile erilise atmosfääri, olenemata sellest, kas säilitad need algsel loomulikul kujul või värvid need üle. 

15. Samuti planeeri hoolikalt vannitoa asukoht. Ideaalis võiks uus vannituba asuda alumise korruse juba olemasoleva vannitoa peal. Nii säästad palju aega ja raha avauste tegemise ja inseneritööde pealt. 

 Sa ei ole üksi 

Tunned, et upud kogu selle info sisse? See on täiesti mõistetav. Kui vajad abi, siis VELUX on ettevõte, kelle poole pöörduda. Meil on üle 80 aasta kogemusi päevavalguse ja värske õhu toomisel kodudesse ning oleme välja töötanud suure hulga erinevaid tooteid ja tarvikuid, millest igaüks leiab oma vajadustele sobiva. Kui soovid jätkata ja vaadata teisi ideid, klõpsa alloleval lingil. 

Loe veel artikleid

VELUX katuseakende lahendustel on palju eeliseid

Tutvu eelistega!

Miks VELUX?

Transforming Spaces

Meie päevavalguslahendused aitavad sul saada katuse alla täiendavat elamispinda ning parandavad sinu heaolu ja suurendavad kodu väärtust.

Sinu kodu väärtus suureneb

Võid olla kindel, et sinu investeering VELUX tootelahendustesse tõstab kinnisvara väärtust ja tasub end õigeaegselt tagasi.

Meelerahu sinu kodus

Meie lai kardinate ja aknakatete valik ning varuosade olemasolu tagab parima kliendikogemuse.

Oleme siin, et sind aidata

Meie meeskond on keskendunud sinu rahulolu tagamisele alates meiega ühenduse võtmisest kuni nõustamise ja lõpliku paigalduseni.

Kompromissitu kvaliteet

Sinu vajadused on meie prioriteediks. Oleme oma tooteid pidevalt arendanud ja täiustanud alates 1941. aastast ning need on loodud kestma.

Vastutustundlik valik

Paranda oma elukvaliteeti jätkusuutlike lahendustega, mis on kasulikud nii sulle kui ka planeedile.